Нетаняху: Хамас прави крачка назад по отношение на сделката за спиране на огъня в Газа
Израелският министър председател Бенямин Нетаняху Бенямин Нетаняху е роден на 21 октомври 1949 година в Тел Авив, Израел. Той е израелски политик и през днешния ден упрекна " Хамас ", че прави крачка обратно във връзка с някои елементи от договорката за преустановяване на огъня в линията Газа, и предизвести, че това забавя утвърждението ѝ в израелския парламент, съобщи Ройтерс.
" Хамас " се отхвърля от някои елементи от съглашението, подписано благодарение на медиатори и Израел, в опит да изтръгне отстъпки и изгоди в последния миг ", сподели в изказване Нетаняху. " Израелският кабинет няма да бъде призован, до момента в който медиаторите не уведомят Израел, че " Хамас " приема всички детайли от договорката ", добави той.
Малко по-късно високопоставеният представител на " Хамас " Изат ер Решик съобщи, че палестинското ислямистко придвижване е поело ангажимент към съглашението.
Предвидено е израелският кабинет да утвърди договорката през днешния ден, отбелязва Асошиейтед прес.
Американският президент Джо Байдън Джо Байдън (Джоузеф Робинът Байдън) е американски политик. Джо Байдън е роден на 20 ноември 1942 година в и основният медиатор Катар оповестиха през вчерашния ден сключването на съглашението, в сходство с което би трябвало през идващите 6 седмици да бъдат освободени 33 заложници, държани от " Хамас ", в подмяна на стотици палестински пандизчии, а Израел би трябвало да изтегли силите си от някои елементи на Газа.
Най-малко 48 души бяха убити през вчерашния ден при израелски въздушни удари против крайбрежната палестинска територия. При предходни спорове и двете страни ускоряваха военните дейности в последните часове, преди съответното контрактувано помирение да влезе в действие, с цел да показват мощта си, отбелязва АП.
Министерството на здравеопазването в Газа съобщи, че телата на 48 убити са откарани в няколко лечебни заведения. Около половината от всички убити са дами и деца, съобщи пред АП Захер ал Уахеди.
Той добави, че броят на жертвите може да се усили, защото лечебните заведения не престават да обновяват данните си, отбелязва Българска телеграфна агенция.